Dikkat Edilmesi Gerekenler

mantolamaISI YALITIMI – MANTOLAMA

UYGULAMASINDA DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

Isı yalıtımı – Mantolama uygulamalarında kullanılacak olan ürünlerin 0,65 nk ısı iletkenlik kat sayısı ve altında olmalıdır. Isı iletkenlik kat sayısı çok yüksek olan ürünler yalıtım malzemesi olarak kullanılmamalıdır.

Isı yalıtımı – Mantolama yapımında bina dış cephesine kurulacak olan iskele – platform sistemlerinin tam güvenlikli olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yapmış olduğunuz sözleşmede tüm sorumluluk işi yapacak olan firmada olsa dahi ;  bina yönetimi olarak doğacak aksilik ve iş kazalarından dolayı sizlerinde zarar görme olasılığı vardır.

Isı yalıtımı – Mantolama yaptırırken özellikle dış cephe uygulamasında en az 3 cm ve üzeri ısı yalıtım levhasının kullanılması gerekmektedir.

Dış cephe mantolama sistemi uygulamalarında strafor yapıştırılacak yüzeylerin tamiratına azami özen gösterilmelidir. Straforları duvara sabitlemek için dübel uygulamasında m² başına en az 6 adet mekanik tespit dübeli kullanılması gerekmektedir.

Dış cephe ısı yalıtımı – Mantolama uygulamalarında kullanılacak tüm malzemelerin birbirleri ile uyumlu ve kalitelerinin uluslararası standartlara uygun olması önem arz etmektedir.

Isı yalıtımı – Mantolama straforlarının duvara yapıştırılma esnasında dizimleri kabul görmüş biçimlerde olmalıdır. Bu sayede hem ısı köprülerinin oluşması engellenmiş olacak hem de levhaların üzerine basınç uygulayacak ağırlığın bina dış cephesi geneline dengeli olarak dağılmasını sağlayacaktır.

Isı yalıtımı -Mantolama uygulamasının kalitesi ve verimliliği kullanılan malzemelerle ve yapılan uygulama işçiliği ile doğru orantılıdır. Mantolama uygulama aşamalarının tamamı teknik personel tarafından kontrol edilmeli, olası riskler uygulama aşamasında önlenmelidir.