Isı Yalıtımı – Mantolama Malzemeleri

FİRMA OLARAK TEPKİMİZ !

BİZCE ; PİYASALAR YILLARCA XPS MANTOLAMA LEVHALARINI KULLANDIKTAN SONRA XPS LEVHALAR KANSER YAPIYORMUŞ DİYE BİR ASPARAGAS ÇIKARTILDI VE SONUCUNDA !

MİLLETCE EPS KARBONLU STRAFORLARA YÖNELTİLDİK ???? 

( Bu gün halen Amerika – İngiltere gibi ülkelerde XPS serisi Straforlar ile Mantolama Yapılmaktadır. )

YOĞUNLUĞU – ÜRETİM MALİYETİ DAHA DÜŞÜK OLAN  EPS STRAFORLAR  XPS STRAFORLARDAN DAHA YÜKSEK FİYATLARLA BİZ UYGULAMACI & SİZ DEĞERLİ MÜŞTERİLERİMİZE SATILMAYA BAŞLANDI.

BİZCE KISACASI DAHA BASİT BİR ÜRÜNÜ DAHA YÜKSEK FİYATA SATIYORLAR !

KAZANAN – STRAFOR ÜRETİMİ – HAMMADDE İTHALATI YAPAN BÜYÜK FİRMA VE FABRİKALAR !

MANTOLAMA LEVHALARI

Isı yalıtımı – Mantolama Malzemeleri ;

Yapılarda ısı iletim direncini yükseltmek ya da dışarıya kaçan ısı miktarını düşürmek  için kullanılan TS 825 ve Almanya DIN 4108 normlarına göre ;  ısı iletim katsayısı 0,060 kcal/mh oC ‘nin altında olan malzemelere ısı yalıtım malzemesi diyebiliriz. Bu değerin üzerinde kalan malzemelere ısı yalıtım malzemesi diyemeyiz. Sadece yapı malzemesi olarak kullanılmalıdır. Isı yalıtım malzemeleri yapıların Çatı , duvar ve döşemelerini kısacası omurgasını oluşturan yapı elemanlarında ve tesisat sistemlerinin yalıtımında kullanılabilir. Isı yalıtım malzemeleri ile birlikte pencerelerde kullanılan nitelikli doğramalar ve özellikle yalıtım camı üniteleri de ısı yalıtımında büyük önem teşkil etmektedir. En doğru ve en iyi ısı yalıtımı – mantolama malzemelerini net bir şekilde seçebilmek için ısı yalıtımı – mantolama malzemelerinin özelliklerini ve kullanım alanlarını iyi bilmek gerekmektedir.

Isı Yalıtım Malzemelerinin Genel Özellikleri ;

Isı yalıtımı – mantolama malzemelerinin ısı iletim katsayıları küçük olmalıdır.
Isı yalıtımı -mantolama malzemeleri hafif olmalıdır.
Isı yalıtımı – mantolama malzemeleri temiz & kokusuz olmalıdır.
Isı yalıtımı – mantolama malzemeleri Su ve nem absorbe ( dışa atma pasif etme ) etme özelliği olmalıdır.
Isı yalıtımı – mantolama malzemeleri bakteri ve haşerelerin yaşamına elverişli olmamalıdır.
Isı yalıtımı – mantolama malzemeleri çürümeye karşı çok uzun yıllar dayanıklı olmalıdır.
Isı yalıtımı – mantolama malzemeleri İlk üretildiği gündeki özelliğini kaybetmemelidir.
Isı yalıtımı – mantolama malzemeleri yanıcı olmamalıdır. Özellikle strafor levhalar A1 sınıfı olmalıdır.
Isı yalıtımı – mantolama malzemeleri taşımaya elverişli olmalı ve insan sağlığına zarar vermemelidir.
Isı yalıtımı – mantolama malzemeleri ekonomik ve temin edilebilir olmalıdır.

Isı Yalıtımı – Mantolama Malzemelerinin Fiziksel Şekilleri ;

Isı yalıtımı – Mantolama malzemelerinin kullanım alanlarına göre belirlenmesi çok önemlidir. bu yüzden sıcak ve soğuk yüzeylerde yalıtım için çeşitli malzemeler kullanılmaktadır. Çoğu uygulama gevşek uygulama olarak yapılabilmektedir. Böyle durumlarda ısı yalıtımı malzemesi , yalıtımın yapılacağı yere dökülmektedir. Sıcak ve düzgün olmayan alanlarda uygulanacak esnek bir malzeme ile uygulama alanına esnek özellik kazandırılarak yapılan yalıtımın ömrü uzatılmaktadır.

Isı Yalıtımı – Mantolama Malzemelerinin İç Yapısı ;

Taneli Yapıya Sahip Isı Yalıtımı – Mantolama Malzemeleri

Bu tür ısı yalıtımı – mantolama malzemeleri tanecikli bir dokuya sahiptir, uygulamada malzemeler arasında hava boşlukları bulunmaktadır. Taneciklerin gelişigüzel , düzensiz olmasından dolayı genelinde hava hareketleri oldukça azdır. Bu nedenle aktarma yoluyla ısı transferi düşüktür.

Lifli Yapıya Sahip Isı Yalıtımı – Mantolama Malzemeleri

lifli malzemelerde lifler arasındaki hava kanalı genişliği ve sayısı sebebiyle yoğunlukları düşüktür. lifler arasındaki hava tabakaları aktarma oluşacak ısı transferlerine karşı direnç oluşturmakta ve dolayısıyla ısı transferini en aza indirmektedir.

Hücreli Yapıya Sahip Isı Yalıtımı – Mantolama Malzemeleri

Hücreli ısı yalıtımı – mantolama malzemelerinde Taşınım yolu ile ısı transferini en aza indirmek için hücrelerin oldukça küçük olması gerekmektedir.

Reflektif Yapıya Sahip Isı Yalıtımı – Mantolama Malzemeleri

Reflektif yapılı ısı yalıtım malzemeleri yutma katsayılarının düşük olması sebebiyle ısının büyük bir kısmını geri yansıtmaktadırlar.

Çift Grup Isı Yalıtımı – Mantolama Malzemeleri

Yukarıdaki saydığımız grup malzemelerinden  iki veya daha fazlasının birleşiminden elde edilmektedir. Bu maddelere iç özelliklerine göre tüm özellikleri bir arada barındıran bir ısı yalıtım malzemesi bulmak mümkün değildir.

Isı Yalıtımı – Mantolama Malzemelerinde Olması Gereken Özellikler

Isı İletkenlik Katsayısı

Bir malzemenin fiziki ve kimyasal yapısına göre ; o malzemenin ısıyı ne kadar ilettiğinin açıklamasıdır. Ürün ısıyı ne kadar çok iletiyorsa ısı iletkenlik kat sayısı o kadar yüksektir. Ne kadar az iletiyorsa ısı iletkenlik kat sayısı o kadar düşüktür. Kısacası ısı yalıtım ürünlerinin ,ısı iletkenlik kat sayılarının DÜŞÜK olması gerekmektedir. Zaten ısı yalıtım malzemelerinin , ısı iletkenlik katsayısı (λ) 0,65 W/(m.K) değerinden düşük olmak zorundadır. Aksi takdirde bu ürün ısı yalıtım malzemesi değil ; bina yapım malzemesi sınıfına girmektedir. Isı iletkenlik kat sayısı , XPS ürünlerde lambda değeri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Mekanik Hasara Karşı Direnç – Sağlamlık

Isı yalıtımı – Mantolama malzemeleri mekanik olarak zayıf olmaktadırlar. Bu sebeple genelde korumasız olarak kullanılmazlar. Isı yalıtımı uygulamasından sonra yalıtımın üzeri mutlaka koruyucu bir tabaka ile örtülmektedir. Kısacası ısı yalıtım – mantolama straforlarını tek başlarına ele aldığımızda çok sağlam olduklarını söyleyemeyiz. Dış etkenlere karşı mutlaka koruma altına alınmalıdırlar.

Absorbsiyona Karşı Direnç 

Isı yalıtımı – Mantolama sistemlerinde kullanılan malzemelerin ısı artışına bağlı olarak iletkenliğinin artması nemi absorbe etmemesine ( nemi dısa salınım yapmamasına ) sebep olmaktadır. Yapılacak olan yalıtım uygulaması nemli bir bölgede ise ; yalıtımın üst tarafının su izolasyonu ile kaplanması gerekmektedir. Aksi takdirde yapılan ısı yalıtım sisteminde bozulmalar yaşanacaktır.

Yanmaya Karşı Direnç

Isı yalıtımı – Mantolama malzemelerinin yanmaya karşı direnç özelliğinin ve olası bir yangında alev yürütmeme özelliğinin bulunması gerekmektedir. A1 sınıfı alev yürütmeyen straforlar haricinde ürünler yalıtım malzemesi olarak kullanılmamalıdır. Aksi takdirde yapılarda oluşabilecek herhangi bir yangında binanın içten yanmasının yanı sıra binanın dış kısmıda bir ande alev yumağına dönüşecektir.

Yeniden Kullanımı

Plastikten imal edilen yalıtım malzemeleri haricinde birçok yalıtım malzemesinin yerini değiştirmek mümkündür. Metal yalıtım malzemelerinin yerini değiştirmek kolaydır. Plastik malzemelerin hasara çok azda olsa direnci vardır fakat; plastik malzemlerin yeniden kullanımı uygun değildir.

Ekonomik Olması

Hemen her alanda olduğu gibi amaca uygun malzeme seçimi yalıtım konusunda da çok önemlidir. Fakat günümüzde en çok yapılan hataların başında sırf ekonomik olsun diye yanlış ve kalitesiz ürün seçimi yapılması gelmektedir. bu yüzden sırf ekonomik diye özelliklerini göz ardı edeceğiniz ürünleri tercih etmemenizi öneriyoruz. Isı yalıtımı – mantolama malzemesinin maliyetini malzemenin cinsi / kalınlığı belirlemektedir. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta hangi yalıtım malzemesinin nerede ve ne kalınlıkta kullanılması gerektiğidir. Isı yalıtımı – Mantolama sistemi üzerinde kullanılan koruyucu tabaka ve örtüler yalıtımın ömrünü uzatmaktadır.

Sağlık Tehlikesi

Isı yalıtımı – Manotlama sistemi için kullanılan malzemelerden çıkan ve solunum yoluyla ciğerlere giden tozlar/molekül ve partiküller insan sağlığına zarar verebilir. Asbest insan sağlığına en çok zarar veren malzemedir. Bu tür malzemelerin kesiminin çalışma ortamından uzak bir yerde yapılması gerekir. Bazı izolasyon malzemeleri ( taşyünü – mantolama filesi ) deri ile temas ettiğinde kaşıntıya sebep olur, bu gibi malzemeler mutlaka eldiven ile taşınmalı ve kullanılmalıdır.

Bina Yalıtımında Kullanılan Isı Yalıtımı – Mantolama Malzemeleri

Binalarınızda yapılacak ısı yalıtımı – mantolama sistemi malzeme seçimi ve seçilen malzemenin bulunduğunuz bölgeye göre doğru kalınlıkta uygulanması önemli iki faktördür. Isı yalıtımı – mantolama malzemeleri kesinlikle bünyesine su almamalıdır. Ayrıca buhar difüzyon direncinin yüksek olması gerekmektedir. Basınç ve darbe dayanımı özelliklerine ve ısı iletim kat sayısının düşüklüğüne dikkat etmek gerekmektedir. Kısacası kullanılacak olan ısı yalıtım sistemi – mantolama ürünlerinin mutlaka TSE – ISO – CE gibi kalite yeterlilik belgelerine haiz olmasına dikkat etmeliyiz.

Cam Yünü 

İnorganik hammaddelerin 1200ºC ila  1250ºC’ de ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşan malzemelerdir. Kullanım yeri ve amacına göre farklı boyutlarda ve teknik özelliklerde üretilen cam yünleri, farklı kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretilmektedir. Isı yalıtımı – Manotlama , ses yalıtımı ve akustik düzenleme ile birlikte yangın yalıtımı da sağlamaktadır.

Bakalitli Cam Yünü Mantolama Levhalar

Yoğunluk : 10/80 kg/m³
Kullanım Sıcaklığı : +230 oC ye kadar.
Isı İletkenlik Katsayısı : 20
oC ortam sıcaklığı için 0,040 W/mK
Su Buharı Geçişi : 542 µgm/Nh

Bakalitsiz Cam Yünü Levhalar  

Yoğunluk : 130 kg/m³
Kullanım Sıcaklığı : +555 oC ye kadar.
Isı İletkenlik Katsayısı : 50
oC ortalama sıcaklık için 0,044 W/mK

TAŞYÜNÜTaşyünü Isı Yalıtımı – Mantolama Levhaları

Taş yünü doğada bulunan volkanik kayaçlardan elde edilen bazalt, diyabaz, dolomit gibi mineraller ve  inorganik taşların çok yüksek ısıdaki 1400-1500°C fırınlarda ergitilerek, ayrışmış pamuksu yüzeyli elyaflar haline gelmesiyle oluşturulan ve %96 oranında doğal elyaf içeren, yanmaz ve su itici özellikte ısı yalıtımı – mantolama malzemesidir. Taşyünü  hemen her yoğunlukta üretilmektedir. Yüksek yoğunlukta olanları ( 5 cm : 150 danse ) dış cephe ısı yalıtım sistemlerinde tercih edilir.

Yüksek Yoğunluklu Taşyünü
Yoğunluk : 150 kg/
m³
Kullanım Sıcaklığı : 0 / 800 oC
Isı İletkenlik Katsayısı : 50
oC ortalama sıcaklık için 0,043 W/mK
Su Buhar Geçişi : 542 µgm/Nh

Düşük Yoğunluklu Taşyünü  
Yoğunluk : 40 kg/
m³
Kullanım Sıcaklığı : 0/800 oC
Isı İletkenlik Katsayısı : 50 oC ortalama sıcaklık için 0,043 W/mK
Su Buhar Geçişi : 542 µgm/Nh

 

EPS KÖPÜKEPS Mantolama Levhaları : 

Genleştirilmiş Polistiren Sert Köpük (EPS-Expanded Polystyren Foam), stiren monomerin polimerizasyonu ile ham petrolün uygun ortamda doğru bileşiminden elde edilen, mini köpükler halindeki karekteristik özelliği kapalı gözenekli olan , beyaz renkte termo-plastik bir üründür. Günümüzde en çok tercih edilen KARBONLU Isı yalıtım sistemleri için özel imalatlarda taneciklerin uzun dalga ışınımı yansıtacak şekilde hammaddenin işlendiği gri/siyah tonların hakim olduğu ürünlerdir.

Polistiren taneciklerin genel şişirilme işlemi  ve taneciklerin birbirine kaynaşması ile üretilen EPS ürünlerinde, minik taneciklerin hacminin büyümesi için ; şişirilmesi ve köpük elde edilmesi için kullanılan şişirici kimyasal gaz  PENTAN ’dır. Doğal bileşen olan pentan gazı, taneciklerin içinde çok sayıda minik gözeneklerin oluşumunu sağladıktan sonra, üretim sırasında ve üretimiden hemen sonra çok kısa sürede hava ile yer değişimi gerçekleştirir. Değişimle birlikte açığa çıkan pentan atmosferde bulunan oksijen Co2 ve su H2O buharına dönüşür. Pentan gazının hava ile temasa geçmesiyle , eps bünyesinde bulunan çok sayıdaki  (yoğunluğuna bağlı olarak 1 m3’te 3 ila 6 milyar) küçük kapalı gözenekli hücreler içinde stabil hava molekülü hapsolur. EPS Malzemenin genelde  % 96 ile % 98 ’ i hareketsiz havadır ; kalan yüzdelik dilimi POLİSTİREN‘dir.

Eps Straforların ölçülendirilmesi ve yoğunluğu m3 cinsinden yapılmakta olup , ısı iletkenlik kat sayılarıda ürünün üretim aşamasında belirlenmektedir. Fabrikalar 5 cm kalınlıkta 10 danse yoğunlukta strafor üretebildiği gibi , 4 cm kalınlıkta 16 danse yoğunlukta straforda üretebilmektedir. Dış cephe ısı yalıtım sistemi için seçilecek olan EPS straforların kalınlıkları değil , yoğunluk ve ısı iletkenlik kat sayıları , lambda değerleri önemlidir.

Yoğunluk : 15/30 kg/m³
Kullanım Sıcaklığı : -100 / +70 oC arası.
Isı İletkenlik Katsayısı : 10
oC ortalama sıcaklık için 0,032 W/mK
Su Buhar Geçişi : 26 µgm/Nh

xpsXPS Mantolama Levhaları

Extrude Polistren Değişik elementlerle uyuma açık , sulandırılmış ve karıştırılmaya hazır macun kıvamında homojen hücre yapısı karekteristiğine  sahip, ısı yalıtım sistemlerinde kullanılması amacıyla üretilen köpük straforların en sertidir. Xps straforlarda eps ve diğer tüm straforlarda olduğu gibi ; polistrenden üretilmektedir. Aslında EPS ve  XPS straforun arasındaki tek fark , yeni nesil eps straforlara üretim aşamasında karbon elementinin takviye edilmesidir. XPS hammaddesi polistren , ekstrüzyon ( kalıp ısıtma ve hazne içinden geçirme yöntemi ile şekillendirme ) işlemi ile hat boyunca istenilen ebatta çekilebilir. Bilgisayar sistemi kontrölünde yapılan bu üretim sayesinde , balpeteği görünümlü , kararlı bir hücre yapısına sahip ürün elde edilir. Hücrelerin bütün yüzyelerinden birbirine bağlanması , ve hava hücrelerinin içine hapsedilmesi , bilinen en mükemmel ısı yalıtımını sağlamaktadır. Üretim bandından çıkan straforun yüzeyi , zırhlı veya pürüzlü yüzey olarak malzemenin kullanılacağı detaylardaki ihtiyaçlar çerçevesinde yapılandırılabilir. XPS straforlar bu sağlam yapı sayesinde içine su almaz ve nemden etkilenmez , diğer ısı yalıtım straforlarına göre haklı bir üstünlüğe sahiptirler.

Extrüde Polistren ( XPS ) Isı Yalıtım Levhaları

Yoğunluk : 20/45 kg/m³
Kullanım Sıcaklığı : -60 / +75 oC arası.
Isı İletkenlik Katsayısı : 10
oCortalama sıcaklık için 0,026 W/mK
Su Buhar Geçişi : 0.15 / 0.075 µgm/Nh