Isı Yalıtımı – Mantolama Nasıl Yapılır

Isı Yalıtımı – Mantolama Nasıl Yapılır ?

  • Yüzey hazırlığı yapılır ,

  • Su basman profilleri yerleştirilir,

  • Isı yalıtım levhaları yapıştırılır,

  • Isı yalıtım levhaları duvara sabitlenir – dübellenir,

  • Pencere ve merkezlere köşe profilleri yerleştirilir,

  • Isı yalıtımı yapılan tüm yüzeylere fileli sıva uygulması yapılır,

  • Dekoratif sıva yapılır,

  • Silikonlu dış cephe boyası ile yapılarınız boyanarak mantolama işleminiz tamamlanır.

Isı Yalıtımı – Mantolama Uygulaması

Dış cephe ısı yalıtımı – mantolama uygulaması yapılacak yüzey tozdan, kirden, yağdan ve nemden temizlenmelidir. Çatlama, dökülme ve kabarma olan zayıf bölgeler keser, murç , tel fırça gibi aletlerle iyice temizlenmelidir. Çatlak ve kırık bölgeler inşaat köpüğü, harç gibi gerekli dolgu malzemeleri ile tamir edilmelidir. 

STRAFOR DİZİLİMİKullanılacak ısı yalıtımı – mantolama levhaları su basman profiline uzun kenarı zemine bakacak şekilde uzunlamasına yatay olarak yerleştirilerek düzgün bir hat oluşturması sağlanır, profil bina çevresi dolaşımı boyunca bu metod ile yapıştırıcı sürülen levhalar, su basman profiline kenetlenip duvara yapıştırılmalıdır. Zemin toprağına kadar mantolama yapılacak olan binalarda , su basman profili kullanılamaz bu yüzden ilk sıra mantolama levhası yapıştırılırken mutlaka hat boyunca işaret ipi çekilmelidir.

harç sürme

MANTOLAMA STRAFORU YAPIŞTIRMA ŞEKLİ

Isı yalıtımı -mantolama levhalarının duvara yapıştırılacak olan yüzeylerinin kenarları boyunca çerçeve metodu ile yapıştırma harcı sürülmekte, levhaların köşelerine ve bir miktar ortalarına noktasal yapıştırma harcı uygulanarak ve uygunluğu kabul görmüş dizim yönetimi ile duvara yapıştırılmalıdır. Levhaların duvara yapıştırılmasında ısı köprülerinin oluşmasını engellemek için straforların kenarlarından taşan harçlar mutlaka temizlenmelidir. 

Yapıştırma işlemi bitiminde kuruma süresi dolunca (ortalama kuruma süresi 24 saat) rüzgar ve türbülans etkilerini önlemek için dübelleme işlemi yapılmalıdır. Uluslararası standartlar doğrultusunda uygulamalarda m² başına 6 adet paraşüt tipi mantolama dübeli kullanılmalıdır.dübel kullanımı

Bina köşelerinde su ve rüzgar gibi etkenlerden oluşabilecek ayrılma risklerini engellemek ve düzgün görünümlü köşeler elde etmek için köşe profilleri kullanılmalıdır. Dilatasyon profili , damlalık, mermer denizlik gibi yardımcı yapı malzemeleri gerekli yerlerde kullanılmalıdır.

Isı yalıtımı – Mantolama levhalarının üzerine ilk kat elyaf katkılı sıva uygulaması yapılmalı ve donatı filesi sıvanın içinde görünmeyecek şekilde yerleştirilmelidir. İlk kat sıva kurumadan daha kalın olan ikinci kat sıva uygulamasının yapılması gerekmektedir.

Dış cephe mantolama sıva uygulaması tamamen kuruduktan sonra mantolama yapılan tüm yüzeylere ısı izolasyon astarı sürülmelidir. Bu sayede bir sonraki seviye olan çimento esaslı (mineral kaplama ), ile sıvanın birbirine daha iyi tutnması sağlanmalıdır. Daha sonra mineral kaplama uygulaması ve astar + son kat olmak sureti ile iki kat silikonlu dış cephe boyası ile boyanarak teslim edilmelidir.