Isı Yalıtımı Nedir ?

ISI YALITIMI NEDİR

ısı yalıtımIsı yalıtımı ; sıcak veya soğuk havanın ısı köprüleri ile evlerimizin / yaşam alanlarımızın içine girmesini ya da çıkmasını engellemek için yapılan işlemlerdir. Sürekli olarak artan elektrik/doğalgaz gibi enerji faturaları ısınma için ayırdığımız bütçeleri arttırmaktadır. Yurt genelinde tüketilen enerjinin 3 te 1 inin konutlar için sarf edildiği düşünüldüğünde ısı yalıtımı artık bir zaruri ihtiyaç haline gelmiş bulunmaktadır. Enerji tasarrufunun yanı sıra ısı yalıtımı, konutların ömrünü uzatmak, değerini arttırmak, istenilen kaliteli konfor şartlarını sağlamak, çevre kirliliğini azaltmak ve sağlıklı bir çevre oluşturmak için uygulanması gerekmektedir.

 

ENERJİ KİMLİK BELGESİ

İnsanımızın ve ülkemizin ekonomik açıdan zarar görmemesi için Devlet tarafından alınmış bir tedbir olarak adlandırabileceğimiz ısı yalıtım sistemi yaptırılmasının ilk adımı olan Enerji Kimlik Belgesi uygulaması 2000 yılında yürürlüğe giren Binalarda Isı Yalıtımı Yönetmeliği’ne göre yeni yapılan konutlar ısı yalıtım uygulaması gerçekleştirilmiş şekilde projelendirilmek ve mantolama yapmak zorunda olup eski binalara 2017 yılına kadar ENERJİ KİMLİK BELGESİ alma zorunluluğu getirilmiştir. Enerji kimlik belgesi almak için ilk adım, konutların ısı izolasyonu uygulamasının gerçekleştirilmiş olmasıdır. Binalarda ısı yalıtım kalınlığının bulunduğu bölgeye göre yapılması gerekmektedir. Bu seçim ısıl konforun sağlanmasında ve bina enerji kimlik belgesi sınıflandırılmasında alacağı derecenin ( harf ) belirlenmesinde en önemli etkenlerden biridir.

NEDEN ISI YALITIMI – MANTOLAMA  YAPTIRMALIYIZ _?

Isı yalıtımı mantolama sistemleri uygulamaları ile konutlarınıza birçok iyiliği tek seferde yapabilirsiniz… 

Kışın soğuğu yazın ise sıcağı geçirmeyen ısı yalıtım sistemleri sayesinde 4 mevsim kusursuz iklim performansı için kalıcı çözümlerden faydalanabilirsiniz.

Doğru yapılmış ısı yalıtımı uygulamaları ile ısıtma ve soğutma giderlerinizde %40 ile %60 oranında tasarruf sağlayabilirsiniz. Siz konforun keyfini yaşarken,  elde edilen tasarrufu sayesinde yalıtım maliyeti 3 yılda amortisman süresini dolduracaktır.

Evlerinizde nem, soğuk, rutubet değil huzur olsun.. Isı yalıtım uygulamaları ile yaşam alanlarınızı küf ve nemden uzak tutarak sağlıklı ve huzurlu yuvanızın tadını çıkartabilirsiniz.

Isı yalıtımı Mantolama uygulamaları ile konutlarınız da sağlayacağınız konforun yanı sıra ; olumsuz dış etkenlerden koruyarak bakım, ve tadilat gibi masraflarınızı da azaltabilirsiniz.

Isı yalıtımı – Mantolama uygulamaları Türkiye ve Avrupa Standartlarına uygun ve ekolojik dengeyi koruyan yardımcı bir sistemdir. Kömür , Linyit veya doğalgaz gibi yakıtların tüketiminin azaltılması ile aile bütçeniz kadar doğanın da yüzünü güldürebilirsiniz. Dış cephe ısı yalıtımı – Mantolama ile zararlı emisyonların etkisinin azalmasına yardımcı olabilir ve gelecek nesillere daha sağlıklı bir dünya bırakabilirsiniz.