Mantolama Malzemesi Seçimi

Mantolama Yaptıracağız ! Hangi Malzemeyi Neye Göre Seçeceğiz ?

Mantolama – Isı yalıtım sistemleri SEÇİMİ YAPARKEN ;

  • Mantolama yapılacak binanın bulunduğu bölge , şehire uygun değerlerde ürün seçimi yapılmalıdır. Ankara ve Erzurum gibi soğuk illerimiz ile Mersin , Antalya gibi sıcak şehirlerde aynı kalınlık ve yoğunluktaki ürünler kullanılamaz.

  • Hangi mantolama malzemesi ile yalıtım yaptıracağınıza karar vermelisiniz. EPS mi ? XPS mi ? TAŞYÜNÜ mü ? Hangisini seçmeliyiz diyorsanız sıralama şu şekilde doğru olacaktır.  ;  1-) TAŞYÜNÜ  2-) XPS  3-) EPS KARBONLU

  • Mantolama straforunun kalınlığından çok yoğunluğu önemlidir. 5 cm 16 danse yoğunlukta karbonlu eps yerine 4 kalınlıkta 20 danse yoğunlukta xps veya 3 cm kalınlıkta 150 danse yoğunlukta taşyünü kullanabilirsiniz.  Bu duruma basit bir benzetme yaparsak = Motor silindir gücü düşük ama tork ve beygir gücü yüksek araçlar nasıl günümüzde ilk tercihimiz oluyorsa, kalınlığı düşük YOĞUNLUĞU YÜKSEK straforları tercih edebiliriz.

  • DANSE YOĞUNLUK NEDİR ??? Hepimizin sıkca duyduğu dansite straforlarda 1m3 straforun özgül ağırlığının kaç kg geldiğine bakılarak yoğunluk değerinin sınıflandırılmasıdır.

  • Isı iletkenlik katsayısı : Binanızın dış cephe mantolama işlemi için kullanılacak straforların , ısı iletkenlik katsayısının , ısı yalıtım malzemeleri için belirleyici sınır olan (λ) 0,65 W/(m.K) değerinden yüksek olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Isı iletkenlik kat sayısı 0,65 değerinden yüksek olan ürünleri yalıtım malzemesi olarak binanızda tercih etmeyiniz.