Mantolama Nedir ?

Mantolama Nedir ? 

Mantolama ısı yalıtım sistemi demektir. Binalarn genellikle dış cephesine

Mantolama Isı Yalıtım Sistemi

Mantolama Isı Yalıtım Sistemi

uygulanan EPS-XPS -TAŞYÜNÜ – ÇİMENTO ESASLI LEVHA-ISI YALITIM ÖZELLİKLİ SIVA gibi ürünlerle bina dış cephesinin kaplanması işlemine mantolama denir. Bina dış cephelerinin maruz kaldığı iklim şartlarının bina içine en asgari şekilde tesir ettirilmesi sağlanmaya çalışılmaktadır. Mantolama ısı yalıtım sistemlerinde amaç , yapıların sadece soğuktan değil ? aynı zamanda sıcaktan da korunmasını sağlamaktır.

Mantolama Yaptırmanın Faydaları 

Yaşam alanlarınızı daha ekonomik fiyatlarda ısıtmanızı ve soğutmanızı sağlar.

Mantolama yaptırmak yapıların dış yüzeyindeki kiriş, kolon, hatıl gibi yapı elemanlarını tamamen yalıtarak ısı köprülerinin oluşmasını engeller.
Mantolama yaptırmak binanızı dışarıdan bir manto gibi sararak ,ana hatlarda iklim farkları ile oluşabilecek çatlakları ve hasarları önler.
Mantolama yaptırmak bina dış cephesindeki tüm duvarları dış ortamın zararlı etkilerinden korur.
Mantolama yaptırmak yoğuşma riskini minimuma indirilir.
Mantolama yaptırmak ısı yalıtımının yanı sıra su yalıtımı sağlar.
Tekniğine uygun yapılan mantolama uygulaması %60 a varan ısı tasarrufu sağlar.
Mantolama yapılmış yapılarda ısı dengeli bir şekilde dağılır. Yoğuşma ve hava akımı olmaz, böylelikle konforlu bir yaşam alanı elde edilir.
Mantolama yaptırmak yakıt tüketimini düşürdüğü için çevreyi korur.
Mantolama yaptırmak yapıların dış duvarlarında beton içindeki yapı elemanlarını korozyona karşı korur bina ömrünü uzatır.

Mantolama Ne Kadar Sürede Yapılır ?

Mantolama yapım süreci ; mantolama yapılacak olan binanın mimari projesi ve kat yükseliğine göre değişiklik gösterir. 14/16 dairelik , yüzeyi ortalama 1.000 m2 olan bir bina için mantolama yapım süreci yaklaşık 30 gündür.

Mantolama sürecinde önemli olan , işin ne kadar kısa sürede yapılacağı değil ! Mantolama uygulamasının doğru ve tekniğine uygun yapılmasıdır. Örneğin ; Mantolama straforları yapıştırıldıktan en az 24 saat sonra dübelleme işlemine geçilmesi gereklidir. Bu ve bunun gibi bekleme süreleri dikkate alınmalıdır.