Sizin Sorduklarınız

SİZİN SORDUKLARINIZ

Bu sayfamızda siz değerli müşterilerimiz tarafından en çok sorulan soruları ve cevaplarını paylaşacağız. Bazı sorular komik bazı sorularda konu ile alakasız diye düşünebilirsiniz ama ;biz bu soruları sürekli cevapladığımız için sizlerle de paylaşmak istedik. Faydalı olması ümidiyle.

 

Binalara ısı yalıtımı yaptırmak mecburimi ?

Evet ısı yalıtım sistemi – mantolama uygulaması binanızda yoksa mecburen bu uygulamayı yaptırmanız gereklidir.

Yalıtım yaptırmadan sadece EKB Belgesi alabilirmiyim ?

Evet , ısı yalıtım sistemi yaptırmadan sadece enerji kimlik belgesi alabilirsiniz ama , binanızda ısı yalıtım sistemi yoksa eğer ; günün birinde mutlaka ısı yalıtım uygulaması yaptıracağınızı düşünürsek , enerji kimlik belgenizi yenilemek zorunda kalacaksınız ,buda sizin için ilave bir masraf olacaktır.

Strafor Yanarmı ? Yanmayan Strafor Varmı ?

Tüm dünyadaki straforların ham maddesi petroldür. Bu yüzden dolayı straforların yanmama gibi bir lüksü yoktur hepside evet yanar. Ama bu sorunun aslında şöyle sorulması gerekmektedir ; Binamızda kullanacağınız straforlar hemen alev alıp – binamızı olası bir yangında birden alevler sararmı ???? HAYIR günümüz teknolojisi ile üretilen eps serisi karbonlu straforlar ve xps straforlar A1 sınıfı alev yürütmeme özelliğine sahiptir. Buda şu demek oluyor , strafordur evet yanar ama birden alevlenmez – binanızı yangın anında alev çemberi haline getirmez. Ayrıca burda dikkat edilmesi gereken bir diğer hususta ! Hiçbir mantolama uygulamasında strafor binaya yapıştırılıp bırakılmaz , üzerine dübel atılır – fileli sıva uygulaması yapılır – çimento esaslı dekoratif sıva uygulaması yapılır – astar ve dış cephe boyası yapılır. Straforlar saydığımız katmanların altında kalır ve doğal olarak bu saydığımız katmanlar – yanmayacağı için ateşin strafora ulaşması çok zordur. Straforlarda açıkta olmadığı için kolay kolay yanmayacaktır.

Yanmayan strafora gelince ; Binanıza uygulama yaptırabileceğiniz yanmayan bir ürün arıyorsanız TAŞYÜNÜ tercih edebilirsiniz. Taşyünü 1600-1800 derece sıcaklıklarda imal edilir. Doğal bir üründür kesinlikle yanmaz ve kasten yakmak isteseniz dahi YAKAMAZSINIZ.

Mantolama Uygulamasında Kaç Cm Strafor Kullanacaksınız ? 

Ankara için kullanılması gereken ısı yalıtım levha değeri , devletimiz kurumlarınca hesaplanarak 6 cm olarak belirlenmiştir.

Binada gazbeton, bims blok tuğla gibi malzemeler kullanıldığında ısı yalıtımı uygulamasına gerek varmı ?

Tuğla , gazbeton , bims , blok tuğla gibi malzemeler ısı yalıtım malzemesi değil – yapı malzemeleridir. Bu yüzden ısı yalıtımı – mantolama uygulamasına gerek vardır.

Dış Cephede Cam Mozaik Btb Kaplı Yinede Mantolama Yapılabilirmi ?

Evet ,dış cephelerde cam mozaik btb kaplı binalarda iki farlı uygulama şekli vardır. Birincisi ısı yalıtım levhasnın Pu Mantolama köpüğü ile yapıştırılarak dübellenip binaya sabitlenmesi – İkincisi ise btb mozaiklerin sökülerek bina dış cephesinin sıvanması ve devamında mantolama yapılmasıdır.

Isı Yalıtımı – Mantolama Binanın nefes almasını engellermi ?

Hayır engellemez , bu tür iddiada bulunan kişiler konuya bilimsellikten uzak yaklaşıp , kimi rakip sektörlerin yönlendirmesi ile bu saçma söylemi ortaya atmaktadır. Mantolamada dikkate alınacak değer  μ değeri olup değerlendirme buna göre yapılmalıdır. Bu iddianın tam tersine ısı yalıtım malzemeleriyle yapılan mantolama ile binanın taşıyıcı elemanlarının dış hava koşullarının yıpratıcı etkisinden korunması ve aşırı ısı farklarından doğabilecek gerilmelerden korunması sağlanır. Yazın sıcak kışın da soğuk dış ortam havası, mantolama ile korunmayan binanın yapı elemanlarında genleşme ve büzülmelerden dolayı gerilmeler oluşmaktadır. Bu gerilmeler zamanla yapı elemanlarında kılcal çatlamaların ortaya çıkmasına sebep olur. Mantolama ile, bu kılcal çatlaklara dış ortamdan sızabilecek suyun hem donarak daha büyük çatlamalara yol açmamasının hem de demir donatıya ulaşarak korozyona sebep olmasının önüne geçilmesi sağlanır.

Binamızın sadece kuzey cephesine yalıtım yaptırsak yeterli olurmu ?

Sadece kuzey cephesine yapılacak bir ısı yalıtımı, tek başına yeterli olmaz. Mantolama yapılmayan alanlardaki ısı kayıpları aynen kalacağı için , yaptırmış olduğunuz tek cepheli ısı yalıtımının faydasını tespit edemezsiniz.

Isı yalıtımının içeriden ya da dışarıdan yapılması fark eder mi?

Aslında ısı yalıtımı içten ve dıştan uygulanabilir. Fakat günümüzde artık insanlarımızın gözünde ısı yalıtımı sadece dışardan uygulanmak zorundaymış gibi bir izlenim oluştu. Oysaki ısı yalıtım sistemi evin içinden yada binanızın dış cephesinden uygulanabilir. Dış cephe ısı yalıtımının tercih edilmesinin bizce en önemli sebeplerinden birisi – bina dış cephesinin tadilat zamanı geldiğinde insanlarımızın hazır elimiz değmişken ısı yalıtmını da yaptıralım mantığı ile işe yaklaşmasıdır. Bunun yanı sıra evin içinden yapılacak mantolama uygulaması haliyle evin toplam kullanım alanından az miktar da olsa küçültme yapacaktır. Bu sebeplerden dolayı ısı yalıtımı çoğunlukla dış cepheden yapılmaktadır.

İnatla ısı yalıtımı içten yapılmaz ! yok ille dıştan yapılır diyen kişi ve firmalara neden garaj tavanına – konferans salonlarına – toplantı odalarına – asansör odalarına içten mantolama yaptıklarını sorunuz.

Isı yalıtımında dıştan yapılan ısı yalıtımı ( mantolama ) daha verimlidir. Bu şekilde bina kabuğu bir manto gibi dış hava koşullarından kesintisiz bir şekilde yalıtılır, bina kabuğunun da ısı depolama kapasitesinden faydalanır dolayısıyla binanın iç ortamdaki her noktadasın da ısı dağılımı eşit olduğundan istenmeyen hava akımları ortadan kalkar ve ısıl konfor şartlarına ulaşılır. Ayrıca bina bir kez ısıtıldıktan sonra ısıtma sistemi kapansa dahi yapı elemanları ısısını iç ortama vermeye devam eder iç ortamlar daha geç soğur, ayrıca mantolama ile bina taşıyıcı elemanları dış hava koşullarının yıpratıcı etkisinden dolayı yoğuşma olması riski ortadan kalkar ve ısı köprülerinin oluşması da engellenir.

İçten yalıtım sürekli kullanılmayan mekanlarda geçici hızlı ısınmanın gerektirdiği zaruri durumlarda daha çok tercih edilmektedir.

Pencerelerdeki kaçaklar ne olacak ? Pencere kenarlarına ne yapmalıyız ?

Binalarda pencere iç merkezleri , ısı kaybının en çok oluştuğu alanlardır. Bu yüzden ısı yalıtım sistemi – mantolama uygulaması yapılırken bu alanlara mutlaka ısı yalıtım sıvası veya 1-2 cm lik ince xps serisi straforlar ile ısı yalıtım levha uygulaması yapılmalıdır.