Taşyünü Mantolama

Doğadan temin edilen inorganik hammadde olan bazalt taşının 1350°C-1400°C’ sıcaklıkta ergitilerek elyaf haline getirilmesi sonucu oluşmaktadır. Taşyünü ürünlerde özellikle dikkatinizi çekmek istediğimiz nokta , üretim sıcaklık değerleridir. Bu kadar yüksek ısıda üretilen bir maddeyi – yapay sıcaklıklar ile yakmanız imkansızdır. ( örneğin ; çakmak – pürmüz – gibi )

Taş Yününün Son yıllarda ısı yalıtım sistemlerinin gözdesi olmasının en büyük sebeplerinden birisi – Yurt genelindeki binalara yapılan ısı yalıtım sistemi ( EPS – XPS v.s. ) gibi ürünlerin yangına karşı hiçbir direnç gösterememesi ve birkaç binada yapım aşamasında çıkan yangınlar sonucunda , ne kadar zayıf ve tehlikeli olduklarının herkes tarafından anlaşılması TAŞ YÜNÜ MANTOLAMA sisteminin ne kadar sağlıklı bir seçim olduğunu ispat etmiştir.

Taş yünü , üretimi için elde edilen sıcaklığa dikkat edecek olursak eğer , yanması imkansız olan bir malzemedir.

Taş Yünü Mantolama sistemi yapımında , dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Çok basit bir örnek verecek olursak ; Taş yünü plakaları diğer ısı yalıtım plakaları gibi hafif değildir. Bu sebepten uygulama yapılacak yüzeye yapıştırma ve dübelleme işlemi çok sağlam olmalıdır. Taş yünü mantolama sisteminde dübelleme işlemi Plastik mantolama dübellieri yerine mutlaka Çelik Çivili Mantolama Dübeli kullanılarak yapılmalıdır.

taşyünüBASİT BİR KARŞILAŞTIRMA YAPALIM

EPS KARBON TAKVİYELİ ÜRÜNLERİN 1 M3 AĞIRLIĞI = 16 KG.

XPS ÜRÜNLERİN 1 M3 AĞIRLIĞI = 26 KG.

TAŞ YÜNÜ MANTOLAMA ÜRÜNÜN 1M3 AĞIRLIĞI = 150 KG.

Yukarıdaki tablo danse olarak nitelendirilen M3/Ağırlık olarak birimlendirilen yoğunluk hesaplama metoduna bir örnektir. Bu tablodan anlaşılacağı gibi , petrol esaslı ısı yalıtım straforlarının en yoğun malzemesi olan XPS serisi mantolama malzemelerinden Taş Yünü mantolama malzemeleri ortalama 6 kat daha yoğundur. Bu sayede ısı kaybınızıda yoğunlukla doğru orantılı olarak engellemektedir. Bunun yanı sıra yanmama (+) artısını da göz önünde bulundurursak rakiplerini açık ara geride bırakmaktadır.